Tuzlu Sütlaç Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Tuzlu sütlaç olur mu?

Tuzlu Sütlaç Yapılışı: Pirinçler 2 su bardağı suyun içinde 10 dakika kısık ateşte pişirilir. Suyunu çeken pirinçlerin üzerine süt ilave edilir. Pirinçler yumuşayana kadar pişirilir, tuzu ilave edilir. Sıcakken kaselere paylaştırılır.

Tuzlu sütlaç hangi yöreye aittir?

dogu karadeniz’de yapilan sutlac cesidi. goruntusu ve icerigi bildigimiz sutlacin aynisi, ancak seker yerine tuz koyuyorlar. 30 kere gordum, bi kere bile tadina bakmadim. yayla çorbasına doğu karadenizlilerin verdiği isim.

Köy usulü sütlaç nasıl yapılır?

1. 5 kilo kaynamış köy sütüne yıkanıp süzülmüş pirinç eklenir karıştırılır. Ara sıra karıştırarak kısık ateşte şişip iyice patlayana kadar pişirilir. 2 paket vanilya ve şeker eklenip karıştırılır. Bu şekilde şeker eriyip özleşene kadar 5 dakika kısıkta kaynatılır.

Sütlaça ne kadar tuz konur?

Tencereye 1 yemek kaşığı tepelice doldurulmuş pirinç, 1 yemek kaşığı silme doldurulmuş pirinç, 1 fiske tuz, 1.5 su bardağı soğuk su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak.

Tuzlu sütlaç kaç kalori?

Sütlaç, süt, şeker, pirinç ana malzemeleri ile hazırlanır. Sütlü tatlılar şerbetli tatlılara göre daha hafiftir. 200 gr. 1 kase sütlaç 222, 5 kaloridir. Besin değeri: 1 kase sütlaç, 40, 8 gr. karbonhidrat içerir.

Sütlaç hangi yöreye ait?

İçerisinde süt bulunduğu için bu şifalı tatlıya ‘sütlü aş’ denmiştir. Ve bir süre sonra sütlaç olarak evrilmiştir. Bir rivayete göre ise sütlaç, bir Orta Asya tatlısıdır ve ülkemize İpek Yolu ile gelmiştir.

You might be interested:  Tuz Gölü'nde Tuz Nasıl Oluşur?(En iyi çözüm)

Evde anne sütlacı nasıl yapılır?

Anne Sütlacı Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Tencereye az yıkanmış ve suyu süzdürülmüş pirinci koyup sıcak suyu ekleyin ve 10 dakika haşlayın.
  2. Pirinçler yumuşayıp haşlandıktan sonra üzerine süt ilave edin.
  3. Toplamda 30 -35 dakika kaynadıktan sonra pişmiş olacaktır.
  4. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına koyun.

Ev yapımı sütlaç nasıl yapılır?

Ev Sütlacı Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. 1 su bardağı pirinci 2 su bardağı su ilave ederek tencerede suyunu çektirerek pişirin.
  2. Suyunu iyice çeken pirinçlere 2 litre süt ilave edin.
  3. Süt ile pirinç iyice kaynadıktan sonra 2 su bardağı şekeri tencereye ilave edin.
  4. Şekeri de ekledikten sonra kısık ateşte bir saat pişmeye bırakın.

Sütlaca ne atılır?

Pirinç unu ya da nişastanızı bir kâse içerisinde az az su ilave ederek iyice ezin ve sulandırın. Bu sulandırdığınız pirinç unu veya nişastayı da ekleyin. Sık sık karıştırarak kıvam alıncaya kadar pişirin. Hafif koyulaşmaya başladığında içine vanilya ve 3-4 adet karanfil ekleyin.

Sütlaç sıcakken dolaba konur mu?

Sütlü tatlılar genellikle soğuk yenir, bu nedenle tüketmeden önce buzdolabına kaldırılır. Siz de bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak tatlıyı buzdolabına kaldırmadan önce oda sıcaklığına geldiğinden emin olun. Tatlıları sıcakken buzdolabına kaldırmanız durumunda kıvamı ve lezzeti bozulabilir.

Sütlaca sonradan süt eklenir mi?

Sıra geldi sütü ilave etmeye Bu aşamada da dikkat etmeniz gereken noktalar var. Sütü pirinçler ılıdıktan sonra ilave edin, aksi takdirde sütünüz kesilebilir ve sütlacınız dilediğiniz kıvamda olmaz. Sütü de ekledikten sonra orta ateşte tahta kaşık yardımıyla karıştıra karıştıra kaynatmaya başlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *