Inek Sütünden Tuzlu Yoğurt Nasıl Yapılır?

Hatay Usulü Tuzlu Yoğurt Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Yoğurdu tencereye alın.
  2. Çırpma teli ile iyice çırpın kaya tuzunu atın.
  3. Ocağı açıp sürekli karıştırarak pişirin.
  4. Yoğurt krema kıvamına gelene kadar pişirin.
  5. Pişen yoğurdu soğumaya bırakın.
  6. Soğuyunca biraz daha sertleşiyor.

Hatay tuzlu yoğurt nerelerde kullanılır?

Borani yemeklerinde, çorbalarda ve börek yapımında kullanılır. Ekşimsi ve yoğun bir tadı olan tuzlu yoğurt Antakya’da her şeye katık ediliyor. Sabah kahvaltılarının da vazgeçilmezidir. Zeytinyağı ve pul biberle karıştırılıp ekmeğe sürülür ve özellikle üstü kızartılarak yendiğinde tadına doyum olmaz.

Tuzlu yoğurt nasıl muhafaza edilir?

Kavanozlara sıkı sıkı doldurulur. Kavanozların ağzına, eritilip soğutulmuş içyağı dökülür. Böylece yoğurdun hava ile teması kesilmiş olur. Üstü bir bezle bağlanır ve evin güneş görmeyen serin bir yerinde kışa saklanır.

Keçi tuzlu yoğurt nasıl yapılır?

Peki Tuzlu Yoğurt Nasıl Yapılır? Keçilerden sağılan süt yine keçi yoğurdu ile mayalanır.24 saat beklendikten sonra oluşan yoğurt bakır bir kazana alınır.Burada genellikle meşe odunu veya incir ağacı kullanılır ateş için. Ateşe konulan kazan sürekli karıştırılır.Bir yandan da hafif hafif tuz ilave edilir.

You might be interested:  Yağ Lekesi Nasıl Çıkar Tuz?

Çiğ inek sütünden yoğurt nasıl yapılır?

Çiğ süt kullanıyorsanız kaynatmanız gerekir. Çiğ sütü kaynatmadan temiz tülbent veya ince bir süzgeçle süzüp çelik bir tencerede kaynatın. Kaynatma esnasında 10 dakika kadar sütü karıştırarak hava almasını sağlayın. Fokurdamaya başlayıp yükseldiğinde altını kısıp 8-10 dakika daha kaynatın.

Hatay tuzlu yoğurt nasıl tüketilir?

tuzlu yoğurt

  1. hatay ‘a özgü bir yoğurt çeşitlemesidir.
  2. (bkz: konsantre ayran)
  3. hatay ‘in vazgecilmez lezzeti.
  4. kahvaltıda üzerine zeytinyağı, zahter, kırmızı toz biber, kimyon ve kuru nane ile sunulabileceği gibi, ince dilimlenmiş ekmekler üzerine sürüp, fırınlandığında kahvaltı sofrasını zenginleştirecektir.

Hatay tuzlu yoğurtla ne yapılır?

Üyesi Kadriye Şahin, tarihi uzun yıllara ve geleneksel birikime uzanan Antakya tuzlu yoğurdunun kendisinin tek başına önemli bir yiyecek olmasının yanı sıra, yöreye ait kumbursiye, yoğurt aşı, şişberek, kabak ve ıspanak borani gibi 20’den fazla yemekte kullanıldığını söyledi.

Tuzlu yoğurt ne kadar dayanır?

Hatay Store’dan aldığınız tuzlu yoğurt buzdolabında hiç bozulmadan 6 ay dayanabilir. Uzun süre dayanması için tuzlu yoğurdun üzerini kapatacak kadar ay çiçek yağı dökmeniz küflenmesini de önler.

Tuzlu yoğurt buzlukta saklanır mi?

Süzme yoğurtlarımızın üzerine tuz eklediğiniz zaman ve nemli bir bez ile ağzını kapattığınızda dondurucuda muhafaza etmeniz de Herhangi bir sıkıntı bulunmaz. Koşullar Her ne olursa olsun yoğurtlarınızı buzdolabında İki haftadan daha uzun süre tutmayınız.

Yoğurdun uzun süre nasıl saklanır?

Yoğurdu serin yerlerde muhafaza edin. Yoğurt buzdolaplarında muhafaza edilir. Buzdolabında muhafaza edilen yoğurtların ağzını mutlaka sıkıca kapatınız. Eğer yoğurdunuz ekşir ve yenmeyecek kıvama gelirse üzülmeyin.

Tuzlu yoğurtla yumurta nasıl yapılır?

Tuzlu yoğurtla yapılır tadı harika olur ama biz bulamayınca böyle yapıyoruz, öncelikle tavaya tereyağını alın eritin yoğurdu ekleyin karıştırın yavaş yavaş kesilsin sonra yumurtayı koyun iyice suyunu çekene kadar pişirin karabiber ve tuz atıp servis edin, biz ailecek bayılıyoruz, yumurtanın değişik hallerini

You might be interested:  Fazla Tuz Nasıl Atılır?(Çözülmüş)

Pişmiş yoğurt nedir?

Hatay’a özgü farklı lezzetlerinden olan tuzlu yoğurt; inek sütünden mayalanan yoğurdun sürekli karıştırılarak ve tuz eklenerek çökelek kıvamına getirilmesinden oluşur. Kahvaltıda üzerine bol zeytinyağı, kekik ve pul biber ilave edilerek yenilebildiği gibi; sulandırılıp çorba olarakta tüketilebilir.

Tuzlu yoğurtlu mantı çorbası nasıl yapılır?

Tuzlu yoğurdu,pirinçi,birbirine karıştırıp üzerine yeteri kadar su ekledikten sonra tuz atıp ocağa koyuyoruz. Pirinçler yumuşayana kadar pişiriyoruz. Kıvama geldikten sonra içine daha önceden hazırlanmış olan mantı koyuyoruz. Yarım saat de mantısı ile birlikte pişiriyoruz.

Yoğurt en iyi hangi kapta mayalanır?

*Yoğurdunuzu mayaladığınız kap çelik, metal ya da toprak kap olmalı. Plastik kap asla kullanmayın zira bu ısıyı tutmadığından yoğurdunuzun oluşumunu etkileyecektir. *Yoğurdunuz mayalandığı anda üstünü açmanız gerekiyor. Aynı şekilde bıraktığınızda yoğurdunuz mayalanmaya devam edeceğinden ekşir.

Ev yapımı yoğurdu kaç derecede mayalanır?

Ancak genel olarak evde standart yapılan yoğurdun 5 ile 6 saat içerisinde mayalandığı dile getirilebilir. Yoğurdun ideal mayalanma sıcaklığı ise 45 derecedir. Eğer termometre yok ise bunu parmağı kullanmak suretiyle hesaplamak mümkün. Tencere içerisindeki parmağı süt değdirmek suretiyle 7 saniye boyunca tutmak gerekir.

Hazır yoğurtla mayalama olur mu?

Evde yoğurt mayalarken eğer önce ev yoğurdundan kalmış ise maya olarak kullanabilirsiniz yoksa hazır yoğurtla mayalayabilirsiniz. Sizler de evinizde nohuttan yoğurt mayası yaparak yoğurt mayalayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *