Hatay In Tuzlu Yoğurdu Nasıl Yapılır?(Çözünme)

Hatay Usulü Tuzlu Yoğurt Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Yoğurdu tencereye alın.
 2. Çırpma teli ile iyice çırpın kaya tuzunu atın.
 3. Ocağı açıp sürekli karıştırarak pişirin.
 4. Yoğurt krema kıvamına gelene kadar pişirin.
 5. Pişen yoğurdu soğumaya bırakın.
 6. Soğuyunca biraz daha sertleşiyor.

Hatay tuzlu yoğurt nerelerde kullanılır?

Borani yemeklerinde, çorbalarda ve börek yapımında kullanılır. Ekşimsi ve yoğun bir tadı olan tuzlu yoğurt Antakya’da her şeye katık ediliyor. Sabah kahvaltılarının da vazgeçilmezidir. Zeytinyağı ve pul biberle karıştırılıp ekmeğe sürülür ve özellikle üstü kızartılarak yendiğinde tadına doyum olmaz.

Pişmiş yoğurt nedir?

Hatay’a özgü farklı lezzetlerinden olan tuzlu yoğurt; inek sütünden mayalanan yoğurdun sürekli karıştırılarak ve tuz eklenerek çökelek kıvamına getirilmesinden oluşur. Kahvaltıda üzerine bol zeytinyağı, kekik ve pul biber ilave edilerek yenilebildiği gibi; sulandırılıp çorba olarakta tüketilebilir.

Hatay tuzlu yoğurt nasıl saklanır?

Tuzlu yoğurt yapım aşamasında kaynatıldığı için sıcak vakum yapılmakta. Kavanoz açılmadan önce oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir. Kavanoz açıldıktan sonra buzdolabında saklanması önerilir. Kavanoz kapağı açılmadan 6 ay bozulmadan saklanabilir.

Hatay tuzlu yoğurt ne kadar dayanır?

Hatay Store’dan aldığınız tuzlu yoğurt buzdolabında hiç bozulmadan 6 ay dayanabilir. Uzun süre dayanması için tuzlu yoğurdun üzerini kapatacak kadar ay çiçek yağı dökmeniz küflenmesini de önler.

You might be interested:  Diş Için Tuzlu Su Nasıl Yapılır?(Çözüm bulundu)

Hatay tuzlu yoğurt nasıl tüketilir?

tuzlu yoğurt

 1. hatay ‘a özgü bir yoğurt çeşitlemesidir.
 2. (bkz: konsantre ayran)
 3. hatay ‘in vazgecilmez lezzeti.
 4. kahvaltıda üzerine zeytinyağı, zahter, kırmızı toz biber, kimyon ve kuru nane ile sunulabileceği gibi, ince dilimlenmiş ekmekler üzerine sürüp, fırınlandığında kahvaltı sofrasını zenginleştirecektir.

Kahvaltılık tuzlu yoğurt nasıl yapılır?

Hatay Usulü Tuzlu Yoğurt Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Yoğurdu tencereye alın.
 2. Çırpma teli ile iyice çırpın kaya tuzunu atın.
 3. Ocağı açıp sürekli karıştırarak pişirin.
 4. Yoğurt krema kıvamına gelene kadar pişirin.
 5. Pişen yoğurdu soğumaya bırakın.
 6. Soğuyunca biraz daha sertleşiyor.

Ekşili yoğurt nasıl yapılır?

Kaynatılan sütün yeterince ılımasına fırsat verilmeden, sıcakken mayalama işlemi yapılırsa, yoğurdun tadı ekşi olur. Hafif ekşi veya tatlı yoğurt sevenler için sütün sıcaklığı farklı ayarlanabilir. Birkaç sefer farklı sıcaklıklarda mayalama yaparak, damak zevkinize en uygun sıcaklığı belirleyebilirsiniz.

Süzme yoğurtta tuz var mı?

Daha yoğun kıvamlı olacaktır. Dilerseniz yoğurdunuz soğuduktan sonra ya da hafif ekşidikten sonra sıra geldi süzme yoğurt yapımına. Yoğurdunuzun daha uzun süre dayanması ve lezzetli olması için içerisine tuz ilave etmenizi öneririz. 1 kilo yoğurda 1,5 çay kaşığı kadar tuz ilavesi yeterli olacaktır.

Yoğurda tuz atılır mı?

Daha sonra ufak bir kabın içerisinde yoğurt mayası, şeker (şekeri koymamızın nedeni yoğurt mayasını aktifleştirip yoğurdun çabuk ve güzel mayalanması için) ve birazcık tuz ( tuzu koymamızın nedeni yoğurdu daha bir lezzetli yapıyor ve yoğurdun ekşi olmasını engelliyor) karıştırıyoruz.

Tuzlu yoğurt buzlukta saklanır mi?

Süzme yoğurtlarımızın üzerine tuz eklediğiniz zaman ve nemli bir bez ile ağzını kapattığınızda dondurucuda muhafaza etmeniz de Herhangi bir sıkıntı bulunmaz. Koşullar Her ne olursa olsun yoğurtlarınızı buzdolabında İki haftadan daha uzun süre tutmayınız.

You might be interested:  Tuzlu Olan Turşunun Tuzu Nasıl Alınır?(Doğru cevap)

Keçi sütünden tuzlu yoğurt nasıl yapılır?

Peki Tuzlu Yoğurt Nasıl Yapılır? Keçilerden sağılan süt yine keçi yoğurdu ile mayalanır.24 saat beklendikten sonra oluşan yoğurt bakır bir kazana alınır.Burada genellikle meşe odunu veya incir ağacı kullanılır ateş için. Ateşe konulan kazan sürekli karıştırılır.Bir yandan da hafif hafif tuz ilave edilir.

Tuzlu yoğurtla yumurta nasıl yapılır?

Tuzlu yoğurtla yapılır tadı harika olur ama biz bulamayınca böyle yapıyoruz, öncelikle tavaya tereyağını alın eritin yoğurdu ekleyin karıştırın yavaş yavaş kesilsin sonra yumurtayı koyun iyice suyunu çekene kadar pişirin karabiber ve tuz atıp servis edin, biz ailecek bayılıyoruz, yumurtanın değişik hallerini

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *