Evde Tuzlu Yoğurt Nasıl Yapılır?(Çözülmüş)

Tuzlu yoğurt nasıl yapılır?

Hatay Usulü Tuzlu Yoğurt Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Yoğurdu tencereye alın.
 2. Çırpma teli ile iyice çırpın kaya tuzunu atın.
 3. Ocağı açıp sürekli karıştırarak pişirin.
 4. Yoğurt krema kıvamına gelene kadar pişirin.
 5. Pişen yoğurdu soğumaya bırakın.
 6. Soğuyunca biraz daha sertleşiyor.

Hatay tuzlu yoğurt nasıl tüketilir?

tuzlu yoğurt

 1. hatay ‘a özgü bir yoğurt çeşitlemesidir.
 2. (bkz: konsantre ayran)
 3. hatay ‘in vazgecilmez lezzeti.
 4. kahvaltıda üzerine zeytinyağı, zahter, kırmızı toz biber, kimyon ve kuru nane ile sunulabileceği gibi, ince dilimlenmiş ekmekler üzerine sürüp, fırınlandığında kahvaltı sofrasını zenginleştirecektir.

Tuzlu yoğurt ne kadar dayanır?

Hatay Store’dan aldığınız tuzlu yoğurt buzdolabında hiç bozulmadan 6 ay dayanabilir. Uzun süre dayanması için tuzlu yoğurdun üzerini kapatacak kadar ay çiçek yağı dökmeniz küflenmesini de önler.

Hatay tuzlu yoğurtla ne yapılır?

Üyesi Kadriye Şahin, tarihi uzun yıllara ve geleneksel birikime uzanan Antakya tuzlu yoğurdunun kendisinin tek başına önemli bir yiyecek olmasının yanı sıra, yöreye ait kumbursiye, yoğurt aşı, şişberek, kabak ve ıspanak borani gibi 20’den fazla yemekte kullanıldığını söyledi.

Tuzlu yoğurt nasıl korunur?

Tuzlu yoğurt yapım aşamasında kaynatıldığı için sıcak vakum yapılmakta. Kavanoz açılmadan önce oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir. Kavanoz açıldıktan sonra buzdolabında saklanması önerilir. Kavanoz kapağı açılmadan 6 ay bozulmadan saklanabilir.

You might be interested:  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Için Tuzlu Su Nasıl Hazırlanır?(EN iyi 5 ipucu)

Tuzlu yoğurt ne işe yarar?

Hatay’a özgü farklı lezzetlerinden birisi olan tuzlu yoğurt mide asidini dengeler, biriken şekeri dengeleyici özelliği vardır. Tuzlu yoğurt içeriğindeki iyod sayesinde vücut hücrelerinin çalışma ahengine de yardımcı olur ve insan vücudunu dengede tutar.

Yoğurt kavurması nasıl yapılır?

Hatay’ın eşsiz kahvaltı sofralarında ağırlanan bu muhteşem lezzet Tuzlu Yoğurt Kavurması Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Soğanlarımızı zeytinyağı ile kavuruyoruz.
 2. Ardından biber salçasını ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
 3. Son olarak tuzlu yoğurdu ekleyip biraz daha kavuruyoruz. Afiyet olsun!

Tuzlu yoğurtla yumurta nasıl yapılır?

Tuzlu yoğurtla yapılır tadı harika olur ama biz bulamayınca böyle yapıyoruz, öncelikle tavaya tereyağını alın eritin yoğurdu ekleyin karıştırın yavaş yavaş kesilsin sonra yumurtayı koyun iyice suyunu çekene kadar pişirin karabiber ve tuz atıp servis edin, biz ailecek bayılıyoruz, yumurtanın değişik hallerini

Tuzlu yoğurt buzlukta saklanır mi?

Süzme yoğurtlarımızın üzerine tuz eklediğiniz zaman ve nemli bir bez ile ağzını kapattığınızda dondurucuda muhafaza etmeniz de Herhangi bir sıkıntı bulunmaz. Koşullar Her ne olursa olsun yoğurtlarınızı buzdolabında İki haftadan daha uzun süre tutmayınız.

Evde mayalanan yoğurt kaç günde tüketilmeli?

Ev yapımı yoğurtlar 2-3 gün içerisinde tüketilmeli, bu süreçte kapağı kapatılarak buzdolabında muhafaza edilmelidir. Paketlenmiş hazır yoğurtlar ise açıldıktan sonra 4-5 gün içinde tüketilmelidir. Bu süreden sonra yoğurt besin değerini kaybeder ve bozulmaya başlar.

Tarihi geçmiş yoğurtla çorba yapılır mi?

tarihinin ne kadar geçtiğine bağlı olarak tüketilebilecek ya da atılabilecek yoğurttur. 10-15 gün geçti de üzerinde pamuklanmalar başladıysa yememek lâzım tabii. yok, daha erkense, ayran ya da çorba yapmak için kullanılabilir. hafif ekşimişse ikisine de çok yakışır çünkü.

Ev yapımı yoğurt buzdolabında kaç gün saklanır?

Yoğurt besin değerini hızlı kaybeden bir gıda olduğundan açık ve ev yapımı yoğurtların 2-3 gün, hava ile temas etmeyecek şekilde paketlenmiş yoğurtların ise açıldıktan sonra 4-5 gün içinde tüketilmesi önerilir.

You might be interested:  10 Kilo Siyah Zeytine Ne Kadar Tuz Konur?(Mükemmel cevap)

Tuzlu yoğurtla yoğurt mayalanır mı?

Daha sonra ufak bir kabın içerisinde yoğurt mayası, şeker (şekeri koymamızın nedeni yoğurt mayasını aktifleştirip yoğurdun çabuk ve güzel mayalanması için) ve birazcık tuz ( tuzu koymamızın nedeni yoğurdu daha bir lezzetli yapıyor ve yoğurdun ekşi olmasını engelliyor) karıştırıyoruz.

Pişmiş yoğurt nedir?

Hatay’a özgü farklı lezzetlerinden olan tuzlu yoğurt; inek sütünden mayalanan yoğurdun sürekli karıştırılarak ve tuz eklenerek çökelek kıvamına getirilmesinden oluşur. Kahvaltıda üzerine bol zeytinyağı, kekik ve pul biber ilave edilerek yenilebildiği gibi; sulandırılıp çorba olarakta tüketilebilir.

Tuzlu yoğurtlu mantı çorbası nasıl yapılır?

Tuzlu yoğurdu,pirinçi,birbirine karıştırıp üzerine yeteri kadar su ekledikten sonra tuz atıp ocağa koyuyoruz. Pirinçler yumuşayana kadar pişiriyoruz. Kıvama geldikten sonra içine daha önceden hazırlanmış olan mantı koyuyoruz. Yarım saat de mantısı ile birlikte pişiriyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *